top of page

Szkolenie psa flyballowego, czyli szlifowanie diamentu

Oto bieg naszej Grety. Greta jest entlebucherem, psem o mocnej budowie i ogromnym, sportowym sercu. Dzięki świetnej technice pokonywania toru bawi się flyballem od pierwszego do ostatniego biegu, nawet podczas długiego, wyczerpujacego turnieju.

W tym biegu solowym uzyskała 4,6 sekundy, ścigając się z innym psem potrafi zatrzymać zegar jeszcze szybciej!

Jubiler pewnie mógłby powiedzieć, że diament szlifuje się mozolnie, metodycznie, z wielu stron, pod różnymi, z góry zaplanowanymi kątami, za pomocą precyzyjnych metod obróbki. W rękach cierpliwego, zdolnego rzemieślnika, diament może nabrać blasku, światła, życia, stać się brylantem.

Jeśli diament trafi w ręce w gorącej wodzie kąpanego entuzjasty, który potraktuje go szlifierką z supermarketu, brylantem nie stanie sie nigdy.

Nasze psy są diamentami. Każdy, bez wyjątku. By stać się brylantem flyballowym, jego szkolenie musi być właściwie stopniowane, w odpowiedni sposób rozłożone w czasie, metodyczne, nowoczesne, bezpieczne dla psa - zarówno dla jego fizyczności jak i strony psychicznej.

To ogromna przyjemność oglądać, jak z diamentu, po każdym szlifie, wyłania się więcej światła i blasku.

To bardzo boli, gdy szlif był zbyt gwałtowny i tracimy szansę na pełną symetrię obróbki.

Pies we flyballu jest brylantem, jeśli jest w pełni ukierunkowany na pracę z handlerem, jeśli kontroluje swoje ciało i emocje, pokonuje w optymalny sposób przeszkody flyballowe, odbijając się od nawierzchni we właściwych miejscach, układając ciało w locie w optymalny sposób, skutecznie wytraca prędkość i schodzi z osi toru zbliżając się do boksu, w odpowiedni sposób wskakuje na jego pedał i obracając się chwyta wystrzeliwaną piłkę.

To nie koniec!

Teraz istotne jest, by efektywnie potrafił rozpędzić się, by wejść w rytm pokonywania hopek powrotnych. Musi wiedzieć, gdzie najwygodniej stawiać przednie, gdzie tylne łapy, ile wykonać odbić pomiedzy boksem, a pierwszą przeszkodą, by znów osiągnąć optymalne trajektorie, miejsca odbicia w środku pomiędzy hopkami, maksymalny pułap lotu dokładnie nad hopką.

Jeśli pies tak został przygotowany, będzie biegł tak szybko jak pozwalają mu jego struktura, sprężystość i siła mięśni, motywacja.

Będzie biegał efektywnie, więc nie będzie męczył się zbyt szybko.

Będzie biegał stabilnie przez cały turniej, w szczególności w biegach finałowych, gdzie decydują się kwestie zwycięstwa.

Będzie naszym brylantem i to bez znacznia, czy osiąga na torze flyballowym 3,8 sekundy biegając w dywizji 1, czy 5,8 sekundy biegając w dywizji 11.

Takim, jakim jest Greta.

Search By Tags
Nie ma jeszcze tagów.
bottom of page