top of page

0. SŁOWNIK POJĘĆ 

 


Ring – teren, na którym rozgrywane są turnieje flyballowe. Obszar ten obejmuje tory biegowe – od linii startu / mety do barierek ochronnych, obszar rozbiegu oraz wymagany teren między torami biegowymi.  

Linia startu / mety – linia na torze flyballowym, na której sprawdza się moment wbiegnięcia pierwszego psa, a następnie poprawność zmian kolejnych psów w drużynie.  

Linia boksu – linia na torze flyballowym, na której postawiona jest przednia część boksu.

EJS Electronic Judging System – elektroniczny system sędziujący, system wykorzystywany w trakcie zawodów do pomiaru czasu, sygnalizowania startu, błędów popełnianych przez psy.  

Przewodnik psa – osoba startująca psa do biegu flyballowego i przejmująca nad nim kontrolę po wykonanym biegu.  

Turniej flyballowy – zawody sportowe flyball rozgrywane w dywizjach szybkościowych, zakończone wyłonieniem zwycięzców w każdej z nich. Najczęściej składają się z rundy wstępnej rozgrywanej w formułach Round Robin lub Speed Trials oraz rundy finałowej, w której stosuje się formuły Single Elimination, Double Elimination lub Round Robin.   

Organizator turnieju – gospodarz turnieju flyballowego - klub, drużyna flyballowa, podmiot gospodarczy lub osoba fizyczna, która spełnia warunki określone przez ZSF i bierze na siebie całość zadań związanych z przeprowadzeniem zawodów flyballowych.  

Dyrektor turnieju – osoba, wyznaczona przez organizatora turnieju i zaakceptowana przez ZSF, odpowiadająca za prawidłowy przebieg turnieju.  

Sędzia główny – osoba, mająca uprawnienia sędziowskie ZSF, odpowiedzialna za sędziowanie pojedynków w danej dywizji.  

Sędzia główny turnieju – jeden z sędziów głównych wyznaczony przez Dyrektora turnieju do rozstrzygania kwestii spornych, w szczególności do rozpatrywania protestów.  

Bieg - sztafeta 4 psów jednej drużyny, wykonująca swoje zadania na jednym z torów podczas turnieju flyballowego. Pies powinien pokonać tor złożony z 4 przeszkód, uruchomić mechanizm wyrzucający piłkę z boksu flyballowego, następnie wrócić z nią przez ten sam rząd przeszkód przenosząc ją przez linię startu / mety. Dopiero, gdy to się stanie, kolejny pies w sztafecie może przekroczyć linię startu / mety i realizować identyczny, co poprzednik zestaw czynności. Pierwszy pies może wbiec na tor (przekroczyć linie startu / mety) w czasie, gdy świeci się zielone światło systemu EJS.  

Wyścig – pojedyncza rozgrywka dwóch drużyn (każda, składająca się z 4 psów) mająca na celu wyłonienie zwycięzcy. Zestaw wyścigów (od 2 do 5) składa się na mecz pomiędzy dwiema drużynami flyballowymi.  

Mecz – zestaw biegów mający na celu, w zależności od formuły, wyłonienie zwycięzcy, zdobycie jak największej liczby punktów lub uzyskanie jak najlepszego czasu.  

Tryb Pokazowy (TP) – forma udziału drużyny w turnieju bez sklasyfikowania (poza konkursem).  

Format turnieju – dokument publikowany przez organizatora, w którym ogłasza on składy dywizji, czasy wejścia (seed times) poszczególnych drużyn, czas „Break-Out (BO)”, formuły rozgrywania zawodów w danej dywizji wraz z informacją o metodzie wyłaniania zwycięzcy lub ilości wyścigów w meczu.  

Plan meczów – dokument publikowany przez organizatora, w którym ogłasza tabele ze szczegółową kolejnością meczów w rundzie wstępnej - nr ringu, nr biegu, nr dywizji, nazwy drużyn z uwzględnieniem przydziału torów (tor prawy - niebieski, tor lewy - czerwony). Organizator może dołączyć Tabelę rundy finałowej do samodzielnego wypełnienia na podstawie wyników rundy wstępnej.  

Dywizja – grupa drużyn o zbliżonych osiągnięciach czasowych, rywalizująca ze sobą na zawodach.  

Czas „Break-Out” (BO) – czas ustalony dla danej dywizji, którego drużyny startujące w tej dywizji nie mogą bezkarnie przekroczyć.  

Konflikt pomiędzy ringami – polega na tym, że drużyna ze względów organizacyjnych (np. start drużyny z tego samego klubu na innym ringu, członek drużyny jest jednocześnie sędzią na innym ringu) nie jest w stanie na czas stawić się na rozgrzewce przewidzianej przed rozpoczęciem meczu. Konflikt taki powinien zostać zgłoszony i zatwierdzony przez Sędziego głównego lub sędziego liniowego przed rozpoczęciem się meczu.  

Formuła – metoda rozgrywania zawodów flyballowych, służąca do określenia rankingu drużyn w rundzie wstępnej lub finałowej. We flyballu stosuje się 4 formuły: Round Robin, Speed Trials, Single Elimination, Double Elimination.  

Round Robin (każdy z każdym) – formuła flyballowa, w której drużyna rozgrywa mecze ze wszystkimi przeciwnikami z tej samej dywizji. W poszczególnych wyścigach drużyny zbierają punkty (ich suma przesądza w pierwszej kolejności o rankingu w dywizji) oraz starają się o jak najlepszy czas (który rozstrzyga o kolejności przy identycznej liczbie zdobytych punktów). 2 punkty za zwycięstwo w meczu, 1 punkt za remis, 0 punktów za porażkę. Liczba wyścigów w meczu jest określona w Formacie turnieju.  

Speed Trials (próba szybkości) – formuła flyballowa, w których drużyna, rozgrywając mecze z niektórymi przeciwnikami z tej samej dywizji, stara się uzyskać jak najlepszy czas w swoich biegach. Po odbyciu wszystkich wyścigów zaplanowanych w danej dywizji, ustala się ranking na podstawie uzyskanych najlepszych czasów. Jeśli dwie drużyny uzyskały taki sam najlepszy czas, bierze się pod uwagę drugie najlepsze czasy i tak, aż do skutku. Liczba wyścigów w meczu jest określona w Formacie turnieju.  

 

Double Elimination (do dwóch przegranych) – formuła flyballowa, w której zwycięzcą nie może zostać drużyna, która przegrała dwa mecze. Mecze rozgrywa się do dwóch wygranych wyścigów (best of 3) lub do trzech wygranych wyścigów (best of 5). Plan meczów w formule Double Elimination jest ściśle określony w odpowiednich diagramach, właściwych dla ilości drużyn w dywizji.  

 

Single Elimination - Knock Out (do jednej przegranej) – formuła flyballowa, w której zwycięzcą nie może zostać drużyna, która przegrała choćby jeden mecz. Mecze rozgrywa się do dwóch wygranych wyścigów (best of 3) lub do trzech wygranych wyścigów (best of 5). Plan meczów w formule Single Elimination jest ściśle określony w odpowiednich diagramach, właściwych dla ilości drużyn w dywizji.  

 

Do Dwóch Wygranych (Best of 3) – rodzaj meczu, gdzie zwycięzcą zostaje drużyna, która jako pierwsza wygrywa 2 wyścigi.  
 

Do Trzech Wygranych (Best of 5) – rodzaj meczu, gdzie zwycięzcą zostaje drużyna, która jako pierwsza wygrywa 3 wyścigi.
 

Pies startowy – pierwszy z czterech psów występujący w danym wyścigu w drużynie. Psa startowego można wymienić na innego zgłoszonego psa dopiero po zakończeniu wyścigu. Nie można tego zrobić, gdy z jakiegokolwiek powodu bieg musi zostać powtórzony (np. z powodu falstartu).

 

bottom of page