1.4 Pomiar psów i wysokości przeszkód
1.4.1 Wysokość przeszkód
a) Wysokość przeszkód uzależniona jest od wysokości najmniejszego psa startującego w drużynie w danym wyścigu (psy rezerwowe nie są brane pod uwagę) i jest o 12,5 cm niższa, niż wysokość tego psa w kłębie. Liczba ta zaokrąglona jest w dół, do wielokrotności 2,5 cm (np. wysokość psa 37,4cm zaokrągla się do 35cm). Minimalna wysokość przeszkód wynosi 17,5 cm, a ich maksymalna wysokość to 35 cm.
b) Wysokość przeszkód ustalana jest na podstawie poniższej tabeli.
Wysokość przeszkód
Wysokość przeszkód (cm)
Wysokość psa w kłębie
35
od 47,5 cm
32,5
od 45 cm do 47,4 cm
30
od 42,5 cm do 44,9 cm
27,5
od 40 cm do 42,4 cm
25
od 37,5 cm do 39,9 cm
22,5
od 35 cm do 37,4 cm.
20
od 32,5 cm do 34,9 cm
17,5
do 32,4 cm
1.4.2 Pomiary psów
a) Wysokość przeszkód dla danego psa jest określona w jego Licencji flyballowej. Zasady uzyskania Licencji są określone w rozdziale 2.8.
b) Pomiarów psów dokonuje jeden z Sędziów głównych turnieju. Sędziego dokonującego pomiarów wspiera inny Sędzia główny, który nadzoruje dokładność pomiarów i odpowiada za część proceduralną. Jeśli na zawodach jest obecny tylko jeden Sędzia główny, wspomaga go jeden z członków ZSF.
c) Miejsce, w którym dokonywane będą pomiary psów, wyznaczone jest przez sędziego, odpowiedzialnego za ich przeprowadzenie. Sędzia powinien wskazać miejsce o odpowiednim podłożu. Urządzenie do pomiaru wysokości psa należy skalibrować przed dokonaniem pomiaru pierwszego psa.
d) W przypadku, gdy sędzia uzna, że nie ma odpowiedniego miejsca do dokonania pomiarów lub gdy nie ma zatwierdzonego urządzenia do wykonania pomiarów, pomiarów dokonuje się wyłącznie na potrzeby danego turnieju i nie mogą zostać one wpisane do Karty pomiaru psa.
e) Pomiary powinny być wykonywane publicznie.
f) W trakcie pomiaru psa, tylko jeden (1) przewodnik ma prawo przebywać w miejscu pomiarów.
g) Wysokość psa mierzona jest od podłoża do szczytu kłębu, a pies powinien stać w wyprostowanej pozycji. Jeśli to konieczne, przewodnik może przytrzymać psa, ale nie ma prawa fizycznie go podtrzymywać w trakcie dokonywania pomiarów. Pies musi stać w pozycji naturalnej: przednie łapy powinny być prostopadłe do palców i znajdować się bezpośrednio pod ramionami. Tylne łapy powinny być ustawione tak, aby śródstopie ustawione było prostopadle do podłoża, natomiast ich rozstaw nie powinien być większy niż szerokość psa. Cała głowa psa musi znajdować się w pozycji podniesionej, powyżej linii kłębu.

h)Pies może być mierzony maksymalnie trzykrotnie. Pies musi być ustawiony w odpowiedniej pozycji (patrz punkt e), a czas przeznaczony na dokonanie jednego pomiaru nie może przekroczyć pięciu minut. Najmniejsza, zmierzona przez sędziego, wysokość psa jest przyjmowania i odnotowywana jako jego wysokość w turnieju.
i) Agresywne zachowanie psa w trakcie pomiarów nie jest akceptowane i w takiej sytuacji zastosowanie ma punkt 1.8.6 regulaminu (Psy agresywne).
j) Pies, którego nie uda się sędziemu zmierzyć, musi startować na maksymalnej wysokości przeszkód (35 cm).
k) Wyniki pomiarów powinny zostać zapisane – na Karcie wyników oraz na Karcie wysokości przeszkód – a następnie podpisane przez sędziego, dokonującego pomiaru wysokości psów. Kopia Karty wysokości przeszkód musi być udostępniona do publicznej wiadomości. Sędzia główny, odpowiedzialny za pomiar wysokości psa, wpisuje wynik pomiarów oraz dokonuje innych niezbędnych adnotacji na wniosku o wydanie Licencji, przedłożonej przez przewodnika psa. Wynik pomiaru wysokości psa powinien zostać także odnotowany w dokumentach turnieju. Wgląd w te dokumenty mają wszyscy uczestnicy zawodów. Po zakończeniu zawodów, lista z wynikami pomiarów psów przekazywana jest osobie odpowiedzialnej za wydawanie Licencji flyballowych w ZSF.
l) W przypadku, gdy pomiary dokonywane są przez kilku sędziów, wynik pomiaru dokonanego przez jednego z nich, zapisany w Karcie wyników drużyny oraz na Karcie wysokości przeszkód, jest oficjalną wysokością psa obowiązującą na tych zawodach, bez względu na to, na którym ringu pies startuje. Wówczas pies nie może być skierowany do innego sędziego w celu dokonania pomiaru.
m) W przypadku, gdy pies dysponuje Licencją organizacji flyballowej, z którą ZSF ma porozumienie o obustronnej akceptacji Kart pomiarów psów, dodatkowy pomiar nie będzie przeprowadzany.
n) Wszelkie protesty, dotyczące wysokości przeszkód, muszą zostać zgłoszone ustnie, Sędziemu głównemu przez kapitana drużyny startującej w danej dywizji, w ciągu 30 minut od zakończenia biegu, którego protest dotyczy.
W przypadku, gdy Sędzia główny stwierdzi, że drużyna startuje na niewłaściwej wysokości przeszkód, drużyna ta przegrywa wszystkie ukończone w danym meczu, na niewłaściwej wysokości, wyścigi.